Predaj vína, veda aj umenie

Víno – slovo tak čarovné, že sotva by sme našli niekoho, komu by sa s týmto slovom nespojila žiadna asociácia. Či už sú to spomienky pozitívne alebo negatívne ( často krát ako výsledok bolesti hlavy po nesprávnej konzumácii jeho množstva) výroba vína má niekoľko tisícročnú tradíciu. Názov víno je odvodený od latinského názvu vína – vinium. Známe je aj pod jeho zastaraným názvom vitis vinifera, čo v preklade znamená vinič hroznový.

Súvisiaci obrázokVíno vo všeobecnosti predstavuje nápoj s určitým obsahom alkoholu, ktorý sa získava z plodov vinnej révy. Veľa ľudí si víno obľúbilo natoľko, že sa rozhodli venovať sa vinárskej problematike naplno a zaoberajú sa skúmaním a pestovaním vinnej révy. Vďaka spomínaným činnostiam vzniklo odvetvie, ktoré sa nazýva vinárstvo. Vinárstvo je všeobecne populárne najmä v periférnych krajinách Európy, v Austrálii a v Južnej Amerike. Obrovské množstvo ľudí po celom svete vďaka jeho dlhoročnej histórii prišlo na to, že predaj vína je naozaj výnosný.

Sortiment vína je rozmanitý a vo vinárskom svete existujú viaceré druhy vínnej révy. Každý druh vína je výnimočný a od ostatných vín sa odlišuje rozdielnymi kvalitatívnymi vlastnosťami. Základný parameter rozdielnosti spočíva v odrode vínnej révy, ktorá bola pri jeho výrobe použitá. Na výsledné sfarbenie vína má však veľký vplyv technológia a výrobný postup, akými sa víno získava. Existujú dve základné odrody viniča – vinič modrý a vinič biely. Už zo samotných názvov je jasné, akú farbu vína získame použitím konkrétnej odrody. Čo je však zaujímavé, okrem vína bieleho a červeného si už bežne zakúpime aj ružové víno. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt wine whiteViacerí sa môžu domnievať, že takto zafarbené víno sa získava zmiešaním bieleho a červeného vína, čo však neplatí. Svoju povestnú farbu ružové víno získava vďaka špecifickému výrobnému procesu. Vďaka zlepšovaniu výrobných techník a inovácii v tejto oblasti dnes kúpime aj víno, ktoré je zafarbené do modra.

Víno je dôležitou súčasťou osláv, podujatí či dôležitý prvok v gastronómii. Veľa ľudí si však pohár kvalitného vína dopraje aj ako určitú formu odmeny po ťažkom dni v práci. Hlavne v gastronómii platí jedno zlaté pravidlo – ak si chcete chuť vína dostatočne vychutnať, stavte na jeho vhodnú kombináciu s jedlom. Vrchol gastronomického zážitku dosiahneme vhodným spárovaním bieleho vína s ľahšími jedlami. Jedná sa konkrétne o šaláty, jedlá z kuracieho mäsa, rizoto, cestoviny či mäkké syry. Tmavé mäso a divinu je naopak vhodné skombinovať s červeným vínom. To, čo je napísané však nie je pravidlom. V prípade vhodnej kombinácie vína s jedlom treba staviť na vlastné chute a vybrať si to, čo človeku viac chutí a lepšie mu pasuje.