Amslerova mriežka vám pomôže odhaliť problémy so zrakom!

Amslerova mriežka pre klientov
Podstata Amslerovej mriežky

Počuli ste už niekedy pojem Amslerova mriežka? Ak ste sa ešte nestretli s týmto pojmom, tak my vám ju trošku v tomto článku predstavíme. Vedeli ste, že je to nástroj, ktorý môže odhaliť problémy so zrakom? Nebojte sa nejde o žiadny bolestivý test, ale práve naopak, ide o bezbolestný test, ktorý si môžete urobiť doma spolu s vašimi členmi rodiny. Náklady na vykonanie testu sú takmer nulové, pretože vám stačí vytlačiť mriežku, ktorú môžete používať niekoľkokrát a môže ju použiť celá vaša rodina. Amslerova mriežka môže pomôcť odhaliť skoré príznaky ochorenia sietnice a monitorovať zmeny zraku po diagnostikovaní. Amslerova mriežka je má rozmer približne 10cm x 10 cm a skladá sa z menších štvorcov. Uprostred mriežky sa nachádza čierna bodka.

Ako v pohodlí doma použiť Amslerovu mriežku?

Amslerova mriežka u lekára
Oči sa dajú vyšetriť s Amslerovou mriežkou

Ak trpíte makulárnou degeneráciou je možné sledovať svoje videnie práve pomocou Amslerovej mriežky. Mriežku môžete získať od svojho očného lekára alebo si ju môžete vytlačiť doma. Domáce testovanie vám pomôže zistiť progresiu choroby a môžete predísť zhoršovaniu choroby už v ranom štádiu. Ak nosíte okuliare držte vytlačenú mriežku vo vzdialenosti, ktorá umožňuje zaostriť väčšinu riadkov. Vzdialenosť bude asi rovnaká ako pri čítaní knihy. Zakryte si jedno oko alebo ho zatvorte, aby ste testovali len jedno oko. Toto pravidlo je veľmi dôležité. Po skončení testu jedného oka, vykonajte test aj s druhým okom. Nemôžete vykonávať test s otvorenými oboma očami, pretože nemusíte zistiť žiadne abnormality. Zdravé oko vidí všetky čiary rovné, no choré oko vidí niektoré čiary zakrivené alebo dokonca vidí čierne, sivé fľaky mriežke.

Predíďte strate zraku!

Ak sa oko nelieči niekoľko mesiacov alebo dlhšie, môže to u človeka k  nezvratnej strate zraku v niektorých častiach zorného poľa, a preto Amslerova mriežka vám pomôže sledovať doma svoj zrak aspoň raz za týždenne. Niektorí ľudia si radi Amslerovu mriežku pripnú na chladničku, aby ju nezabudli používať. Ak pri použití testu spozorujete nejakú zmenu, okamžite navštívte lekára. Amslerova mriežka nenahrádza pravidelné komplexné očné vyšetrenia. Ak sa stáva čítanie ťažším, priame čiary vyzerajú zakrivené, máte problém vidieť alebo rozoznať tváre, určite navštívte očného lekára. Treba si zapamätať zlaté pravidlo, že skorá diagnostika choroby znamená skorú liečbu, ktorá môže byť veľmi účinná. Ak sa chcete dozvedieť viac, navštívte webovú stránku https://www.ivio.clinic/ocnymagazin/.