Bezpečnostné dvere a ich výber – na čo sa zamerať?

Bezpečnostné dvere v prírodnom odtieni
Vyhotovenie bezpečnostných dverí

Uvažovali ste už nad tým, či je váš majetok za vašimi vstupnými dverami do bytu či domu naozaj v bezpečí? V súčasnosti sme takmer každý deň svedkami vlámania a vykrádania. Ak sa chcete uchrániť pred chamtivými zlodejmi, mali by ste pouvažovať nad tým, ako lepšie zabezpečiť svoju domácnosť. Bezpečnostné dvere sú úplným základom. Ich výber však nemusí byť taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad zdá. Na čo si dať pozor a aké kritériá brať do úvahy? Čítajte ďalej a všetko sa dozviete. 

Čo je pri výbere bezpečnostných dverí to najpodstatnejšie?

Bezpečnostné dvere do bytu aj domu
Kritéria pri výbere bezpečnostných dverí

Ak si myslíte, že vzhľad, vyvedieme vás z omylu. Vzhľad dverí je dôležitý z estetického hľadiska, no tu ide hlavne o bezpečnosť. A tak sa dostávame k niečomu, čo sa nazýva bezpečnostná trieda. Je to v podstate údaj, ktorý vyjadruje ich schopnosť odolávať určitým pokusom o vlámanie (prostredníctvom rôznych nástrojov). Každé bezpečnostné dvere (ešte predtým, ako sú označené za bezpečnostné) musia prejsť štátnou skúškou. Na základe ich výsledku sú potom zaradené do príslušnej bezpečnostnej triedy a zároveň dostanú certifikát, ktorý túto triedu potvrdzuje. Skúška prebieha v štátnej skúšobni pod dozorom profesionálov. V rámci tejto skúšky nie je určené, koľko bezpečnostných bodov by mali dvere mať alebo z čoho by mali byť vyrobené. To sa v podstate necháva na výrobcoch. Podmienkou je, aby boli odolné. 

Na čo ďalšie si dať pozor?

Dajte pri výbere bezpečnostných dverí naozaj pozor. Niektoré sa totiž iba tvária ako bezpečnostné, no v skutočnosti nie sú. Základom je certifikát, ktorý bezpečnostnú triedu potvrdzuje. Na zabezpečenie priestoru (bytu či domu) sa odporúčajú dvere v aspoň 3. bezpečnostnej triede. 4. trieda sa považuje za vysoké zabezpečenie. 5. a 6. trieda sa pri bytoch a domov bežne nevyskytujú, pretože už ide skôr o zabezpečenie trezorov a podobne. Dbajte tiež na bezpečnostné prvky, akými sú napríklad kovanie, bezpečnostná vložky, zárubňa a podobne. Spolu s dverami tvoria celok a tak by mali tiež spĺňať isté štandardy. Bezpečnostné dvere je potom možné doplniť ešte aj o rôzne zámky navyše či iné moderné vymoženosti. Navštívte webovú stránku https://www.vstavaneskrine.com/ a vyberte si bezpečnostné dvere podľa svojich predstáv.