História Slovenska v knihách i naživo

História Slovenska je naozaj pestrá
Body v histórii Slovenska

Zaujímate sa o históriu? Niet sa čomu čudovať. Nielen história celého sveta, ale i história Slovenska je mimoriadne zaujímavá. Spája sa s mnohými prelomovými udalosťami, ktoré nás ovplyvňujú ešte aj dnes. Históriu je potrebné vnímať komplexne. Niektoré udalosti nehodnotíme ako pozitívne, no v konečnom dôsledku nás doviedli tam, kde sme dnes. Poďte sa spolu s nami pozrieť, ako nasať ešte viac histórie Slovenska a tiež ktoré pamiatky sa oplatí navštíviť osobne. 

Priblížte históriu Slovenska svojim deťom

História Slovenska na školách
Priblížte si s deťmi históriu Slovenska

Máte deti a uvažujete nad tým, ako u nich vzbudiť záujem o históriu? Ako sa hovorí, lepšie raz vidieť, ako dvakrát počuť. Naplánujte preto výlet v rámci Slovenska, počas ktorého sa dozvedia o mnohých historických udalostiach na Slovensku. Vyberte niektorý zo slovenských hradov či zámkov, navštívte skanzeny, kostolíky či staré námestia rôznych slovenských miest. História Slovenska je bohatšia, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Počas letných mesiacov sa zvyknúť na hradoch a zámkoch organizovať aj rôzne divadelné predstavenia pre deti či tvorivé dielne, ktoré dokážu deťom priblížiť históriu ešte viac. Z takýchto podujatí si deti dokážu zapamätať oveľa viac ako iba z učebnice dejepisu v škole. Deťom sa tu venujú divadelníci i pedagógovia a tak ide v podstate o vzdelávanie hravou formou. Takýmto spôsobom je možné u detí rozvinúť záujem o históriu Slovenska i celého sveta, čo je rozhodne iba prínosom.

Ktoré knihy o histórií Slovenska sa oplatí prečítať?

História Slovenska je mimoriadne široký pojem. Ak vás zaujíma konkrétne obdobie z histórie, napríklad stredovek, skúste navštíviť vybrané kníhkupectvo a opýtať sa na knihy z tohto obdobia. V súčasnosti je na knižnom trhu dostupných množstvo zaujímavých publikácií, ktoré históriu Slovenska nepodávajú len ako holé fakty, ale je zaobalená do pútavých príbehov. Mimoriadne pútavými knihami o histórii je séria 10 kníh s názvom Stopy dávnej minulosti. Pre deti zase odporúčame Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov. Táto publikácia je doplnená o ilustrácie a je naozaj veľmi zaujímavá. Stačí si len vybrať knihu, otvoriť ju a nechať sa unášať prúdom histórie Slovenska. Je predsa toľko toho, čo ešte o nej netušíme. Viac sa o histórii našej krajiny dozviete na webovej stránke https://slovander.sk/.