Keď výrobný proces vyžaduje meniteľné striedavé napätie

Frekvenčné meniče a ich hlavná úloha
Napätie pre frekvenčné meniče

Ak máte výrobnú spoločnosť a využívate v nej mechanizmy na výrobný alebo inak nazývaný technologický proces, určite viete, že potrebujete meniče, ktoré vám mechanizmus budú riadiť a regulovať.  Prácou frekvenčných meničov je riadenie a regulácia pohonných mechanizmov v strojoch a zariadeniach. Poďme sa teda ešte spolu pozrieť čo frekvenčné meniče dokážu.

Čo sú to frekvenčné meniče?

Frekvenčné meniče pre domácnosť
Definícia frekvenčných meničov

Elektromotory a frekvenčné meniče sú úzko spojené, ak hovoríme o regulácii a riadení pohonných mechanizmov, ide o konkrétne o trojfázový elektromotor. Z tohto tvrdenia nám teda vo všeobecnosti vyplýva, že frekvenčné meniče sú zariadenia elektronické, ktoré dokážu regulovať otáčky trojfázového elektromotora. Motor vo všeobecnosti pracuje s veľkým množstvom napätia, ktorú určuje napájacia sieť, ale keď zapojíme pred motor frekvenčné meniče bude nám napätie regulovať práve on a teda môžeme meniť rýchlosť otáčok plynule podľa potreby. V súčasnosti tvoria neoddeliteľný prvok priemyselnej výroby. Ak sa pýtate, kde sa frekvenčné meniče využívajú, ide napríklad o žeriavy, rôzne typy čerpadiel, dopravné montážne pásy a pod podľa toho o aký druh a typ frekvenčných meničov potrebujete. Veľmi dôležitým aspektom frekvenčných meničov je ale ich kvalita, kvalita súčiastok, z ktorých sa skladajú ale aj celého technologického procesu za ktorého boli vyrobené. Iba s kvalitnými frekvenčnými meničmi môžete dosiahnuť taký výkon ako potrebujete a ich prevádzka je plynulá a bezproblémová a hlavne bezpečná. V prípade, že máte záujem o kvalitné frekvenčné meniče, alebo potrebujete poradiť od odborníka, určite sa obráťte na internetové stránky spoločnosti https://www.kelheim.sk, kde vám ochotne poradí skúsení a odborní personál.

Výhody frekvenčných meničov

Všeobecne môžeme frekvenčné meniče rozdeliť na frekvenčné meniče prúdovo riadené a meniče, ktoré sú napäťovo riadené. Tieto meniče sa v priemyselnom odvetví používajú podľa toho, čo od nich potrebujete. Výhodou frekvenčných meničov je to, že vám šetria finančné prostriedky a to z dôvodu, že zaisťujú optimalizáciu výrobných procesov a okrem toho aj energeticky úspornú prevádzku. Ak ale chcete využívať všetky výhody, ktoré frekvenčné meniče pre výrobný proces zabezpečujú, musíte dbať pri výbere týchto meničov na ich kvalitu. Iba kvalitné frekvenčné meniče vám dokážu zabezpečiť využívanie všetkých výhod ale hlavne nepretržitý chod, bezpečnosť, úsporu finančných prostriedkov a dlhú životnosť meničov.