Kolonoskopia je vyšetrenie, ktoré vie veľa ovplyvniť

kolonoskopia

Patríte aj vy medzi ľudí, ktorí vyhľadajú lekára až vtedy, keď sa zdravotný stav veľmi zhorší, prípadne už je vám naozaj zle? Tak ďaleko by sme však nemali zájsť, pretože vyliečenie môže trvať veľmi dlho a môžeme si privodiť aj iné komplikácie. Najčastejšie sa odkladá návšteva gastroenterológa, pretože strach z vyšetrenia je väčší. Mnohí už naozaj zaklopú na dvere vtedy, keď majú veľké problémy s trávením či dokonca krvácajú. V mnohých prípadoch je potrebné urobiť vyšetrenie zvané kolonoskopia, ktoré odhalí rôzne problémy na konečníku či hrubom čreve. Počas vyšetrenia lekár môže odorať aj vzorku.

Príprava na kolonoskopiu musí byť dôkladná

Kolonoskopia je vyšetrenie, z ktorého majú mnohí strach. Aby toto vyšetrenie prebehlo čo najlepšie a najrýchlejšie, je potrebné sa dobre pripraviť. Niekedy vyšetrenie trvá 20 minút, inokedy aj 45 minút. Dĺžku vyšetrenia ovplyvňuje mnoho faktorov, ako napríklad vaše črevá, pripravenosť čriev na vyšetrenie a taktiež aj schopnosť lekára, ktorý bude vykonávať vyšetrenie. Kolonoskopia je náročná aj v tom, že je nutné sa dobre pripraviť, respektíve musíte sa vyprázdniť.

Na preventívne kolonoskopické vyšetrenie už nie je potrebný výmenný lístok  | Union.sk

Lekár vám naordinuje užiť preháňadlo. Poučí vás o množstve, ktoré musíte vypiť a v akých intervaloch. To vypijete deň pred vyšetrením. Tak vaše črevá budú čisté a pripravené na vyšetrenie. Ešte niekoľko dní pred samotným vyšetrením je nutné niektoré lieky vysadiť. To, či práve vaše lieky je nutné vysadiť, konzultujte so svojim lekárom. Zväčša je nutné vysadiť lieky, ktoré užívate proti cukrovke, lieky na tlak. Nie je vhodné užívať ani železo. Určite by ste mali vylúčiť z jedálnička potraviny, ktoré vás môžu nafúknuť a je vhodnejšie užívať kašovitú stravu.

Kolonoskopia je vyšetrenie, ktoré je nutné absolvovať pokiaľ má lekár podozrenie na rôzne ochorenie čreva, konečníka a krvácate. Tiež ľudia s predispozíciou na rakovinu hrubého čreva či konečníka musia v nejakých intervaloch absolvovať prehliadku. Kolonoskopia je aj pre ľudí, ktorí majú nad 50 rokov. Pokiaľ sa obávate vyšetrenia, nemusíte sa obávať, pretože kolonoskopia je vyšetrenie, ktoré je možné absolvovať v celkovej anestéze. Stačí, ak si nájdete lekára, ktorý takúto možnosť pacientom ponúka. Práve táto výhoda mnohým uľahčí návštevu lekára. Tiež musíte dôverovať lekárovi, a preto si nájdite takého, ktorý vás bude chápať, bude mať dobrý prístup a samozrejme musí to byť odborník. Ak aj vy hľadáte odborníka, prípadne chcete vedieť viac, čo je kolonoskopia, navštívte webovú stránku https://www.proctocare.sk/.