Ako ochrániť záhradný domček pred vetrom a počasím?

Väčšina záhradných domčekov je z dreva. Čím je drevo kvalitnejšie, tým menej bude potrebovať starostlivosti. Dôležité je ale mať na pamäti, že starostlivosť určite potrebuje v každom prípade.

Ako je známe, drevo je materiál, ktorý “žije”. Poveternostné podmienky ako vietor a zmeny počasia (teplo, chlad) spôsobujú, že drevo pracuje. K týmto procesom sa musíme postaviť s náležitou pozornosťou a zachovať minimálne tieto dva kroky: impregnácia a ošetrenie farieb.

Záhradné domčeky sa na trhu ponúkajú štandardne bez náteru. Ak si však prajete, tak výrobca vám k domčeku poskytne aj prvý základný náter, čím vám odpadnú prvotné starosti. Pokiaľ sa rozhodnete postarať sa o záhradný domček svojpomocne, tak dbajte na výber kvalitného náteru, aby ste zabránili nečakaným a nežiadúcim chybám. Na trhu je v ponuke napríklad bezfarebný náter značky Remmers, ktorý zabezpečí dlhodobú ochranu dreva proti plesniam a hubám, ale aj hmyzu.

Záhradné domčeky teda najskôr impregnujeme priesvitnou farbou. Potom až prichádza na rad samotný náter. Náter by mal spočívať v dvoch vrstvách. Je to najmä z dôvodu zabezpečenia dlhodobej ochrany farby. Okná a dvere by mali byť natreté zvnútra aj zvonku. Záhradné domčeky by sme mali natierať aspoň každé dva roky, aby si farba a impregnácia zachovali svoje vlastnosti.

Aké prípravky použiť na impregnáciu a farbenie?

Ako sme vyššie spomínali – na trhu je popredným lídrom značka Remmers. Záhradné domčeky natiera touto farbou a takisto odporúča nejeden výrobca. Tento výrobok je značkový a možno si trochu priplatíte. Je to ale vždy lepšie ako kupovať neznáme impregnačné prostriedky, ktoré vám častokrát môžu viac uškodiť ako pomôcť. A v konečnom dôsledku neposkytnú domčeku potrebnú ochranu.

Keď dokončíte impregnáciu dreva, tak môžete pokračovať farbením. Nezabudnite, že medzi impregnáciou a farbením by ste mali počkať aspoň 24 hodín, aby impregnácia poriadne zaschla. Naopak, neodporúča sa, aby medzi impregnáciou a farbením prešli viac ako štyri týždne.

Keď pristúpime k farbeniu, tak máme na výber dva spôsoby. Glazúru alebo farbenie. Pri glazúre treba mať na zreteli, že je priesvitnejšia a väčšinou vo farbe dreva. Farba môže a vie zakryť prípadné nezrovnalosti spôsobené pri impregnácii – ako napríklad fľaky.  Takisto záleží na využití domčeku. Záhradné domčeky určené pre deti sú určite veselšie, ak ich natriete veselou farbou.

Takisto myslite na vyššie spomínaný náter okien a dvier – ako zvonku tak aj zvnútra. Pokiaľ si kúpite kvalitnú farbu či glazúru, tak všetky podrobnosti ako aplikáciu, doba schnutia, teplota spracovania nájdete v príbalových letákoch pri farbe.