Bez astigmatizmu je svet jasnejší

Pokiaľ nás niečo trápi iba chvíľkovo, sme ochotní na to hneď zabudnúť. Môže sa však stať, že sa problém začne objavovať oveľa častejšie a vo väčšej miere, vtedy už rozhodne treba zasiahnuť. Ak nedokážete dobre vnímať detaily a kontrasty, možno máte poruchu oka zvanú astigmatizmus. Prečítajte si o ňom viac v nasledujúcom článku.

Astigmatizmus deformuje videnie

Astigmatizmus je porucha oka, ktorá je väčšinou vrodená. Mnohí celý život netušia, že ju majú, pretože vidia bezproblémovo, a tak sa o svojej chybe dozvedia až pri dôkladnejšom očnom vyšetrení. Horšie je, pokiaľ si neostré videnie začnete uvedomovať sami. Máte problémy s čítaním alebo zaostrovaním na predmety a ľudia vás často vidia s prižmúrenými očami? Sprievodným javom bývajú aj bolesti hlavy alebo rezanie očí. Astigmatizmus spôsobuje nerovnomerné zakrivenie plôch oka, ktoré vám obraz skresľujú. Zvyčajne vám lekár spolu astigmatizmom diagnostikuje aj krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť. Najlepším riešením, ako sa poruchy zbaviť, je dať si astigmatizmus operovať laserom. Samozrejme, pokiaľ vám lekár túto možnosť ponúkne a odporučí. Okuliare, kontaktné šošovky alebo bežné operácie však zvažujte radšej až v prípade, keby bolo využitie femtosekundového lasera vylúčené. Predsa len, používanie okuliarov alebo kontaktných šošoviek sa môže podpísať pod váš diskomfort.

Metóda na odstránenie astigmatizmu

Nesnažte sa veci zľahčovať len preto, že sa bojíte pristúpiť k ich riešeniu. Operáciu očí už absolvovalo veľa ľudí, aj medzi vašimi známymi sa nájde pár takých, ktorým chirurgický zákrok zmenil život k lepšiemu. Hoci sa pri starších operáciách astigmatizmu často stávalo, že pacient mal neskôr starosti s vysušovaním okna a musel si oči umelo zvlhčovať, dnes existuje aj modernejšie riešenie, a to možnosť dať si svoj zrak operovať laserom. Laser je veľmi múdre zariadenie, ktoré pracuje s dokonalou presnosťou. Ak natrafíte na očnú kliniku s dobrými referenciami, môžete postrehnúť, že pri kvalitnej operácii pacienti necítia žiadnu bolesť a rekonvalescencia je minimálna až žiadna. Rovnako sa nedočkáte ani vedľajších účinkov. Odborníci najskôr posúdia váš zdravotný stav a mieru astigmatizmu a následne navrhnú najvhodnejšiu metódu na odstránenie poruchy zraku. Pokiaľ sa rozhodnú pre vysokofrekvenčný laser, dioptrická chyba sa odstráni priamo vnútri rohovky, a to bezpečne a efektívne, aj keď sa zaraďujete medzi ľudí s rizikovými povolaniami. Na oku sa nevykonáva žiadny rez a laser odstráni len tkanivo, ktoré je poškodené. Lekár vám oko znecitliví anestetickým prípravkom, teda nebudete nič cítiť. Pri práci s laserom nedochádza k poškodeniu rohovky a vy už pár minút po zákroku vidíte ostro a netrápi vás ani nadmerné slzenie. Keďže ani nemáte pocit, že ste pred chvíľou ležali na chirurgickom stole, môžete rovno vyraziť do práce i na dovolenku.