Moderné solárne panely – všetko, čo ste o nich doteraz nevedeli

Solarne panely nielen na strechy domov
Umiestnenie solárneho panelu

Globálne otepľovanie je v posledných rokoch veľkým strašiakom pre našu populáciu. Môže zaň vypúšťanie skleníkových plynov do nášho ovzdušia. Nie je sa čomu čudovať, že všetky elektrické spotrebiče majú zrazu nálepku s informáciou o ich energetickej triede. Informujú totiž o tom, koľko energie budeme potrebovať pri ich prevádzke. Platí, že čím vyššia energetická trieda, tým lepšie pre našu planétu. Solarne panely sú takisto snahou šetriť naše životné prostredie. V oblasti vykurovania sa totiž energetická úspornosť prejavuje už niekoľko rokov, no stále nie sme na takej úrovni, ako naši západní susedia. Prečítajte si o solárnych paneloch všetko, čo ste doteraz netušili. 

Na čo všetko môžeme solárne panely využiť?

Solarne panely a ich montáž
Využitie solárnych panelov

V prvom rade je potrebné spomenúť, že solárne panely sú iba časť solárnej sústavy, ktorá tvorí vykurovací celok v jednej obytnej budove. Slúžia na zachytávania slnečného žiarenia a jeho premenu na energiu potrebnú pre domácnosť. V prípade ohrevu teplej vody potrebujeme ku solárnym panelom ešte ďalšie vykurovacie zariadenie (napríklad tepelné čerpadlo), pretože solárny systém by nedokázal sám pokryť celú ročnú spotrebu teplej vody. Pokiaľ chceme prostredníctvom solárnych panelov vyrábať aj elektrickú energiu, v našom solárnom systéme by rozhodne nemali chýbať solárne batérie, inventor a konektory. Solárne kolektory môžu mať tvar panelov, ktoré sa nazývajú tiež ploché kolektory, alebo si môžete zvoliť solárne trubice. 

V čom spočívajú hlavné výhody solárnych panelov?

Solárne panely u nás nie sú až tak rozšírené, no určite ste si ich všimli na strechách niektorých rodinných domov. Ide najmä o nízkoenergetické a ekologické stavby. Ľudia sú voči nim ešte stále tak trochu skeptickí, no ich výhody vás presvedčia, že sa nie je čoho obávať. Najväčším plusom solárnych panelov je to, že celoročne prijímate iba energiu zo slnka, ktorá je prakticky zadarmo. Ide navyše o nevyčerpateľný zdroj energie. Solárne panely šetria našu prírodu a nezaťažujú ju škodlivými výparmi či inými látkami. Jedinou nevýhodou je výška vstupných nákladov, avšak myslite na to, že vstupné náklady sú to jediné, čo zaplatíte. Prevádzkové náklady sú totiž nulové. Solárne panely sú naozaj inovatívnym a veľmi ekologickým spôsobom, ako priniesť teplo a teplú vodu do domácnosti. Kliknite na stránku https://www.viessmann.sk/ a zistite o nich to, čo vás zaujíma.