Prestieranie na stôl pomôže navodiť správnu atmosféru

Prestieranie na stôl v červenej farbe
Typy prestierania na stôl

Kuchyňa s jedálenskou časťou sú obyčajne srdcom každého domova. Kde inde, ako za kuchynským stolom sa môže stretnúť celá rodina, podeliť sa o zážitky z uplynulého dňa, debatovať na rôzne témy, či pohostiť sa. Spoločné obedy a večere utužujú rodinné zväzky a často sú jedinou chvíľou kedy je čas na rozhovory. Na stolovanie je potrebné aj prestieranie na stôl, ktoré je praktické a zároveň dokáže navodiť správnu atmosféru.

Aké prestieranie na stôl zvoliť?

Prestieranie na stôl závisí od udalosti
Variácie prestierania na stôl

Jedálenský stôl je obyčajne dominantou miestnosti. Vždy by sme ho mali udržiavať v čistote a upravený. Okrem prestierania na stôl naň môžeme umiestniť malé dekorácie, ktoré nebudú zavadzať, napríklad vázu s kvetmi, či svietnik. Denné prestieranie na stôl by malo obsahovať čistý obrus, ktorý môže zakrývať celú dĺžku stola a obrúsok pre každého člena rodiny. V prípade, že máme krásnu masívnu dosku stola, bola by škoda zakrývať ju veľkým obrusom. Vtedy postačuje dekoratívne prestieranie na stôl, ktoré slúži aj ako podložka pod taniere. Okrem estetickej funkcie má aj ochrannú funkciu, nakoľko chráni stôl pred poškriabaním či zašpinením a zároveň tlmí hluk, ktorý spôsobuje používanie príboru. Stôl prestierame podľa toho, akú atmosféru chceme dosiahnuť. Malo by samozrejme ladiť s celkovým štýlom nášho interiéru. Ak uprednostňujeme moderný a praktický štýl volíme jednoduché prestieranie, ktoré sa ľahko udržiava v čistote. Ak máme radi rustikálny štýl, ktorý uprednostňuje prírodné materiály, môžeme zvoliť jutové prestieranie, alebo vyrobené z vodného hyacintu. Slávnostné prestieranie, keď chceme zvýrazniť výnimočnosť udalosti,  si vyžaduje luxusnejšie doplnky.

Ku prestieraniu patria obrúsky

Pri dekorovaní nášho denného, či slávnostného stola nezabúdajme na obrúsky. Nielenže sú nevyhnutný a praktický doplnok používaný počas stolovania, ale môžeme nimi esteticky dotvoriť kompletné prestieranie na stôl. Vyrábajú sa v rôznej kvalite, od 1-vrstvových až po 4-vrstvové. Najčastejšie používané sú obrúsky v 3-vrstvovej kvalite, ktoré spĺňajú štandardy aj v profesionálnej gastronómii. Široká ponuka farieb a dezénov ich predurčuje na použitie počas rôznych udalostí. Narodeniny, svadby, Vianoce, motívy ladiace k ročnému obdobiu – vybrať sa dajú k akejkoľvek udalosti. Tie s motívom stačí jednoducho položiť na stôl, tie jednofarebné sa dajú naaranžovať do rôznych tvarov, napríklad do podoby kvetu, čím získa slávnostná tabuľa originálny nádych.

Magazín, ktorý nájdete na  https://www.tvojeharmony.sk/ sa venuje nápadom a inšpiráciám, ktoré sa týkajú stolovania.