Upcycling – dajte veciam druhú šancu

Upcycling a šikovné ruky
Využitie upcyclingu v praxi

Je vám ľúto vyhodiť staršie veci zo šatníka alebo z bytu alebo neviete ako by ste ich ešte využili ? V súčasnosti žijeme extrémne konzumným spôsobom života, sme zvyknutí veci vyhadzovať a nakupovať nové a nové. Zahlcujeme nielen svoj životný priestor, priestory v byte, dome ale aj nadmerne zaťažujeme našu planétu nechceným odpadom. Komu záleží na šetrení životného prostredia, mal by sa zamerať na nový trend upcycling.

Upcycling – čo to znamená?

Upcycling a jeho zmysel
Definícia upcyclingu

Upcycling je vlastne využitie už hotových vecí a predmetov na niečo nové. Asi si z detstva pamätáte ako sa prešívalo staršie oblečenie, nebolo zvykom nič vyhadzovať, zo starých handier sa tkali krásne domáce koberce, ktoré sú dokonca moderné aj dnes.

Ako sú výhody upcyclingu?

Medzi najväčšiu výhodu nesporne patrí najmä šetrenie životného prostredia – tým, že nevytvárame zbytočný odpad, nezaťažujeme planétu. Veď predsa vždy je možnosť veciam, ktoré už doslúžili dať novú šancu a vyrobiť z nich niečo užitočné a pekné. Upcycling tiež podporuje našu kreativitu a je to šanca odučiť nás od príliš konzumného života, ktorým momentálne väčšina z nás žije. Čoraz viac módnych návrhárov a dizajnérov sa začalo venovať upcyclingu, sú originálni a vynaliezaví a v módnom priemysle dosahujú čoraz väčší úspech. No pozor, nemýľte si upcycling s recykláciou. Pri recyklácii znova využívame materiál, z ktorého je výrobok vyrobená, pri upcyclingu naopak pretvárame niečo staré a nepotrebné na nové. Upcyclingom dávame veciam pridanú hodnotu a týka sa to úplne každej veci, či už sa jedná o pet fľaše, oblečenie, módne doplnky, elektroniky či čohokoľvek iného. Možno si pamätáte, ako sa zo sklenených fliaš od uhoriek stavali skleníky na zeleninu, už v tých časoch sa jednalo o upcycling bez toho, aby sme o tom vedeli. Alebo ste vošli do reštaurácie a namiesto klasického stola ste sedeli pri starom šijacom stroji, z drevených paliet sa vo veľkom vyrábajú postele, sedačky a záhradný nábytok – áno, toto všetko je určitá forma upcyclingu. Ak vám teda nie je osud planéty ľahostajný a zároveň chcete veciam vdýchnuť nový život a zároveň ušetriť nemálo peňazí, skúste kliknúť na stránku https://upcycle.sk kde sa o tejto zaujímavej téme dozviete viac.