Zapal dasien neradno podceňovať

Zapal dasien je nepríjemný no nebolí
Prevencia zapalu ďasien

Osveta v zubnom lekárstve našťastie narastá a tak pacienti nechodia k zubárovi „len“ s bolesťami zubov. Naučili sme sa, že v rámci zdravia zohráva veľmi dôležitú úlohu prevencia. Nárok na preventívnu prehliadku u zubného lekára má každý dospelý človek raz ročne a deti 2x ročne. Preventívna prehliadka nie je povinná, ale pokiaľ ju neabsolvujete a budete potrebovať v nasledujúcom roku zubné ošetrenie, zdravotná poisťovňa vám ho nepreplatí. Zároveň máme nárok 2x do roka absolvovať dentálnu hygienu v špeciálnej ambulancii dentálnej starostlivosti, ktoré bývajú súčasťou zubných ambulancií. V rámci preventívnej prehliadky môže váš zubár odhaliť prvotné príznaky začínajúcich ťažkostí, ktoré nemusí pacient spozorovať. Patria medzi ne rôzne zmeny v ústnej dutine, ako sú zubné kazy, či zápal ďasien.

Ako predchádzať vzniku zápalu ďasien?

Zapal dasien vyrieši zubár
So zapalom dasien treba navštíviť zubára

Na vznik zápalu ďasien vplýva najmä nedostatočná zubná hygiena, ale aj vysoký príjem cukrov v strave, celková zlá životospráva, nepravidelné návštevy stomatológa. Preto, ak chceme predchádzať vzniku zápalu ďasien musíme dbať na správnu ústnu hygienu. Pravidelné mechanické odstraňovanie zubného povlaku je alfou a omegou v každodennej starostlivosti o zuby. Čistenie zubov minimálne 2x denne a správne používanie dentálnej nite alebo medzizubnej kefky  výrazne napomáha v boji proti zubnému povlaku. Práve zubný povlak je príčinou vzniku zapalu dasien, ale aj zubných kazov. Zubný povlak je tenká vrstva, ktorá sa drží na okraji zubov a ďasien, nachádzajú sa v ňom baktérie, ktoré sa premnožujú a spôsobujú infekciu.

Neliečený zapal dasien

Začínajúca infekcia sa prejaví začervením, citlivosťou a opuchom ďasien, neskôr môžeme spozorovať krvácanie pri čistení zubov. Už v tomto štádiu treba začať problém riešiť. V prípade zanedbania zapalu dasien bude nasledovať paradontitída, teda postupný ústup ďasna. V konečnom štádiu môže dlhodobé zanedbanie liečby zapalu dasien viesť až ku strate zubov.

Ak spozorujete prvé varovné signály nejakých zmien v ústnej dutine ihneď sa objednajte na vyšetrenie u stomatológa. Zubný lekár vie prípadné ochorenia zachytiť v počiatočnom štádiu. Všeobecne platí, že akékoľvek ochorenia, ktorú sú včas odhalené, sú dobre liečiteľné s vyššou šancou na celkové vyliečenie.

V odbornom magazíne https://dovodnausmev.sk/ nájdete množstvo rád, ako sa starať o svoje zuby a ako predchádzať problémom v ústnej dutine.