Oporný múr ako podpora pred zosuvom pôdy

Betónový oporný múr
Stavba oporného múru

Múr plní úplne inú funkciu ako bežné múry či ploty. Kým oplotenie, ktoré si postavíte okolo svojho domu alebo pozemku slúži predovšetkým na ohraničenie jeho okolia, ochranu vášho majetku, či dizajnové doplnenie obrazu vášho domu a záhrady, oporný múr má náročnejšiu úlohu. Jeho hlavnou funkciou je spevnenie svahovitých pozemkov a zabránenie zosuvu pôdy.  S výstavbou tohto typu múru sa môžete stretnúť pri cestách, diaľniciach, pri svahovitých záhradách či v oblastiach riek ako ochrana pred povodňovými prietokmi.

Betónový alebo vegetačný oporný múr?

Cenovo dostupný oporný múr do záhrady
Stavba oporného múru – kedy má význam?

Tým, že má oporný múr oveľa náročnejšiu funkciu ako voľne stojaci múr, je potrebné jeho vybudovaniu venovať oveľa väčšiu pozornosť, pretože jeho zrútenie by mohlo napáchať nemalé škody. V súčasnosti sa na výstavbu oporného múru používa viacero materiálov. Pričom medzi najčastejšie patria betónové tvárnice, liaty betón, kameň, drevo, či vegetačný oporný systém. Materiál sa samozrejme volí podľa toho kde sa má oporný múr stavať a v akých rozmeroch. Pričom treba zvážiť okrem veľkosti svahu, pevnosť materiálu, jeho cenu a aj celkový sklom svahu. Najčastejšie sa na stavbu používajú betónové tvárnice, ktoré sú vo vnútri vyplnené železnými roxormi, čo ich celkovú odolnosť ešte spevní. Ich výhodou je, že sú dostupné v rôznych veľkostiach, farebných prevedeniach a aj ich cena je priaznivá. Zaujímavým typom oporného múru je vegetačný oporný systém. Je zhotovený z vriec zo špeciálnej netkanej textílie, ktoré sú naplnené zeminou. Táto textília je pevná, flexibilná a v pôde sa nerozkladá.  Jednou z výhod je, že pre naplnenie vriec môžete použiť zeminu, ktorá vám vznikla ako prebytočná a nemusíte mať dodatočné starosti s jej odvozom. Hoci tento druh oporného múru nemusí pôsobiť v prvom momente vierohodne, jeho životnosť je porovnateľná ako pri iných typoch oporných múrov. Zároveň, veľkým plusom je, že je možné priamo do vakov zasadiť rôznu vegetáciu, ktorá keď vyrastie, tak tiež podporuje spevnenie svahu a zároveň má príjemný výzor zelene, ktorý sa určite najviac hodí do vašej záhrady v porovnaní s inými typmi.

Nech je oporný múr naozaj bezpečný

Nakoľko výstavba oporného múru nie je jednoduchou záležitosťou, je nanajvýš vhodné prenechať túto činnosť odborníkom. Oni podľa typu a veľkosti svahu, materiálu či vašich požiadaviek finálne určia rozmery oporného múru, aby splnil svoju funkciu a zároveň bol bezpečný. Ak hľadáte firmu, ktorá má zodpovedný prístup k práci a niekoľkoročné skúsenosti v danom odbore obráťte sa na https://www.dobra-stavba.sk/.