Pracovné odevy – čo o nich potrebujete vedieť?

Montérkové pracovné odevy
Údržba pracovných odevov

Pracovné odevy vo všeobecnosti slúžia zamestnancovi na to, aby ho ochránili pred možným rizikom vzniku úrazu a podobne. Chránia zdravie človeka a sú špeciálne navrhnuté tak, aby boli prispôsobené konkrétnej činnosti, ktorú zamestnanec vykonáva. Možno sa vám na prvý pohľad zdá, že nosenie pracovného oblečenia je zbytočné a nariadenia o nosení pracovných odevov sú prehnané. Opak je však pravdou. Pracovné odevy rozhodne majú svoj význam a vy by ste ich nosenie nemali podceňovať. O to zvlášť, ak sa jedná o reflexné pracovné odevy.

Reflexné pracovné odevy ako maximálna ochrana v sychravom počasí

Reflexné pracovné odevy do sychravého počasia
Typy pracovných odevov

Každý zamestnávateľ je povinný poskytnúť svojmu zamestnancovi ochranné pracovné prostriedky (vrátane pracovného oblečenia) vtedy, pokiaľ nie je možné riziko odstrániť, ale je možné ho eliminovať na prijateľnú mieru. Reflexné pracovné oblečenie je poskytnuté zamestnancom, ktorí pracujú v podmienkach so zníženou viditeľnosťou, a tým je riziko poškodenia zdravia pri práci vyššie. Reflexné oblečenie zabezpečí, že pracovník je viditeľný na niekoľko metrov a môže sa tak bezpečne venovať svojej práci. Reflexné prvky na oblečení sú totiž dostatočne viditeľné v noci, v daždi, v sychravom počasí aj hmle. Reflexné prvky sú našité po celom obvode oblečenia, čiže pracovník je viditeľný zo všetkých možných uhľov.

Komu sú určené reflexné pracovné odevy a ako si vybrať ten správny?

Reflexné pracovné odevy sú určené všetkým, ktorí pracujú v podmienkach so zníženou viditeľnosťou. Nosia ich policajti, hasiči, cestári, pracovníci na stavbe, záchranári a množstvo iných povolaní. Reflexné odevy však môžete využiť aj vo voľnom čase. Reflexnú vestu si môžete obliecť ako chodec, pokiaľ kráčate popri ceste v obci bez chodníka alebo ako cyklista, ktorý chce byť viditeľný pre okoloidúce autá. Dôležitým kritériom pri výbere toho správneho reflexného oblečenia samozrejme zohráva úlohu účel, na ktorý ho budete potrebovať. Ak pracujete v priamej blízkosti cestnej premávky, je nutné, aby bol váš odev viditeľný od hlavy až po päty. Reflexné pracovné odevy či reflexné prvky majú naozaj bohaté využitie a dnes si už na trhu s pracovnými odevmi môžete vybrať akýkoľvek variant.

Potrebujete reflexné oblečenie? Kliknite na našu internetovú stránku https://www.dualbp.eu a vyberte si z mnohých druhov reflexného odevov. Chráňte sa pri práci a cíťte sa spolu s nami v bezpečí!