Vykurovanie včera a dnes

Biely radiátor

Naša krajina sa nachádza v klimatickom podnebí, v ktorom sa striedajú ročné obdobia. Našťastie… Predstava, že by sme mali žiť na mieste, kde je stále horúco, prípadne stále veľká zima je naozaj ťažká. Z toho však pre nás vyplýva, že viac ako polovicu roka je u nás chladné obdobie a musíme zabezpečiť vykurovanie domu, či bytu. Podľa vyhlášky sa u nás vykurovacie obdobie začína 1.9. a končí 31.5. alebo ak počas 2 nasledujúcich dní vonkajšia teplota vystúpi nad 13 stupňov. Optimálna teplota, ktorá by mala byť v našich domoch sa pohybuje od 18-22°C v závislosti od miestnosti, v ktorej sa nachádzame. Doma sa chceme cítiť komfortne, tak aby nám nebolo teplo ani zima. Aj pre naše zdravie je dôležité, aby sme miestnosti neprekurovali.

Vykurovanie v starých domoch

Neefektívne vykurovanie v starých domochV starých rodinných domoch sa najčastejšie stretávame s článkovými vykurovacími telesami, teda radiátormi a plynovými kotlami.  Z ekologického hľadiska je plynové vykurovanie výhodné avšak zastarané vykurovacie zariadenia spotrebúvajú priveľa energie. S tým je samozrejme spojená aj výška nákladov na energiu. Výšku nákladov na kúrenie výrazne ovplyvňujú aj ďalšie faktory, ako napríklad, či je rodinný dom zateplený, či má vymenené okná, či sú izolované rozvody tepla, prípadne aká je strata tepla. Tepelná sanácia starého rodinného domu sa vyplatí. Bez ohľadu na spôsob vykurovania majú renovované domy  až o polovicu nižšie náklady na vykurovanie ako domy, ktoré nie sú renovované.

Vykurovanie v nových domoch

Moderné a ekologické vykurovanie tepelnými čerpadlami prinášajú efektívny a ekonomicky výhodný spôsob vykurovania. Bývajú inštalované najmä v novostavbách. Pri voľbe tepelného čerpadla sú vyššie počiatočné náklady, no počas prevádzky sa náklady vrátia. Medzi ďalšie možnosti patria solárne systémy, ktoré využívajú slnečnú energiu, vykurovanie elektrickou energiou, vykurovanie peletami a iné…

Spôsobov vykurovania je veľa. Nedá sa povedať, ktorý je najlepší.  K výberu treba pristupovať individuálne s ohľadom na mnohé faktory. Vybrať vhodný spôsob je pre človeka laika skutočne tvrdý oriešok. Inšpirácie, množstvo odborných článkov, novinky vo vykurovacích systémoch, to všetko nájdete na stránke www.vykurovanie24.sk . Na stránke tiež nájdete kontakt na odborného poradcu, ktorý je Vám k dispozícii a odpovie na Vaše otázky.